Журнал «Медицина неотложных состояний» 6(25) 2009
Вернуться к номеру
Телекардіологія на догоспітальному етапі
Авторы: Лавренко О.С., Томенко В.В., Ткач Л.І., Цілуйко О.В., Андрєєва Н.А., Полтавська станція швидкої медичної допомоги
Рубрики: Семейная медицина/Терапия, Медицина неотложных состояний
Версия для печати
У статті наведено аналіз телекардіологічних методів в умовах догоспітального етапу. Показана доцільність упровадження таких технологій в умовах швидкої допомоги для підвищення ефективності надання медичної допомоги. Це дозволяє значно зменшити кількість тяжких ускладнень і летальності в кардіологічної групи хворих.
Догоспітальний етап, телекардіологія.
У сучасному світі ефективна робота системи охорони здоров’я неможлива без упровадження передових технологій передачі, зберігання та обробки інформації. Останні демографічні показники вимагають рішучих дій щодо медичного обслуговування взагалі, і насамперед щодо надання невідкладної допомоги на догоспітальному етапі. Серед державних програм, розроблених МОЗ України, є Державна програма попередження і лікування серцевосудинних і судинномозкових захворювань на 2006–2010 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 31.05.2006 р. Наведені в Програмі результати досліджень свідчать про значне поширення факторів ризику серцевосудинних і судинномозкових захворювань в Україні: у 33,5 % дорослого населення виявлена артеріальна гіпертензія, 56,8 % мають надлишкову вагу, 44 % чоловіків і 16,5 % жінок курять. Щороку реєструється близько 50 тис. випадків інфаркту міокарда, 100–120 тис. інсультів, 20 тис. миготливих аритмій, 4 тис. набутих вад серця і народжується понад 3500 дітей із вродженими вадами серця. Питома вага серцевосудинних захворювань у загальній структурі смертності в Україні становить 60 %. За даними Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска, цей показник становить близько 64 %.
Гострі порушення коронарного кровообігу, фатальні порушення ритму серця вимагають негайного початку кваліфікованого лікування, тому що найбільші втрати припадають на перші години захворювання: половина хворих, які помирають від гострої серцевої недостатності, помирає в перші 2 години. На жаль, це не завжди є можливим, насамперед через відсутність достатньої кількості кваліфікованих медичних кадрів, а відповідно — труднощі в правильній діагностиці і своєчасному наданні допомоги кардіологічним (і не тільки) хворим.
Особливість гострої серцевосудинної патології на догоспітальному етапі:
— гострий початок або атипова клінічна картина при неінформативності даних обстеження: у стані спокою при прогресуючій стенокардії напруги або такій, що виникла вперше, які є проявами гострого коронарного синдрому (ГКС), можна не виявити патологічних змін при об’єктивному огляді, ЕКГобстеженні.
— обмеженість у часі для обстеження пацієнтів, що знаходяться в тяжкому стані;
— обмеженість застосування спеціальних методів обстеження: УЗД, коронарографія;
— необхідність посиндромного надання допомоги при гострих проявах хвороби до встановлення діагнозу;
— необхідність виключення гострої серцевої патології у пацієнтів, які не госпіталізуються.
До числа основних задач Програми можна віднести підвищення рівня надання невідкладної медичної допомоги населенню шляхом оснащення сучасною діагностичною апаратурою первинної медичної ланки, насамперед для проведення діагностики і лікування серцевосудинних захворювань.
Розділ «Загальні задачі Програми»:
— покращення своєчасної ранньої діагностики та лікування серцевосудинних та судинномозкових захворювань;
— підвищення кваліфікації медичних працівників із питань раннього виявлення захворювання і забезпечення лікування хворих у спеціалізованих закладах.
Розділ «Заходи, спрямовані на попередження і лікування серцевосудинних і судинномозкових захворювань, на 2006–2010 роки»:
— пункт 17. Упровадити ефективні методи і засоби своєчасної діагностики аритмій серця;
— пункт 19. Розробити і впровадити телеметричні і телемедичні технології дистанційного контролю стану хворих з аритміями серця для надання їм невідкладної консультативної допомоги.
Упровадження в роботу телеметричних технологій дозволяє вирішити проблему покращення якості надання допомоги кардіологічним хворим на догоспітальному етапі. З цією метою відповідно до наказу МОЗ України № 500 на базах станцій швидкої медичної допомоги (СШМД) повинні функціонувати дистанційні телеметричні консультативні центри (ДКЦ). Принцип роботи ДКЦ полягає в співпраці двох спеціалістів, коли персонал бригади ШД обстежує пацієнта, а фахівець телеметричного центру оцінює результати обстеження (ЕКГ, а надалі — і не тільки) та допомагає встановити правильний діагноз.
Якщо СШМД працюють автономно, як правило, у великих містах, функціонування ДКЦ безпосередньо на базі станцій має переваги через ряд особливостей надання допомоги на догоспітальному етапі:
— робота в цілодобовому режимі;
— крім кардіальної патології, приймання і розшифровка ЕКГ проводяться для хворих, які знаходяться у тяжкому стані, з нестабільною гемодинамікою, патологією органів грудної, черевної порожнини;
— консультація щодо того, як і чим надати допомогу при тому чи іншому невідкладному стані, куди госпіталізувати хворого.
У м. Полтаві на станції швидкої медичної допомоги виклики до кардіологічних хворих обслуговуються кардіологічними (близько 40 %) і загальнопрофільними лікарськими та фельдшерськими бригадами (до 60 % викликів) (рис. 1). При цьому частину кардіологічних викликів складали виклики лінійних бригад «на себе» для консультацій або запису ЕКГ, у зв’язку з чим середньодобове навантаження на кардіобригаду складало 15–19 викликів. Від початку роботи ДКЦ (функціонує з 1994 р.) кількість викликів кардіобригад зменшилася через скорочення консультативних викликів на 12–19 %, різниця щорічно складає 3700–9000 викликів. Враховуючи вартість виклику кардіобригади, яка в середньому складає 183 грн, економія коштів очевидна.
До структури ДКЦ включена матеріальна база: приміщення, де встановлені прийомний модуль (комп’ютер із модемом та програмним забезпеченням) та ЕКГапаратура, яку отримують виїзні бригади перед зміною: ЕКСпередавачі (у середньому видається до 10 на зміну лікарям, які не володіють достатнім рівнем інтерпретації ЕКГ, або фельдшерам — основна маса «нечитаючого» персоналу) або ЕКГапарати. Цілодобовий режим функціонування забезпечується штатом лікарівспеціалістів (один кардіолог на зміну, у цілому 5 посад) та середнім медичним персоналом (1 посада медсестри з графіком роботи 8–16 год з понеділка по п’ятницю). Щорічно через ДКЦ проводиться більше 3000 екстрених консультацій (за період 1994–2008 рр. — понад 40 000), що становить 16–18 % від загальної кількості ЕКГобстежень, проведених за рік. Кількість прийнятих ЕКГ складає 2–25 за добу.
Результати прийнятих на ДКЦ ЕКГ можна розділити на кілька основних груп (рис. 2).
Найбільшу кількість складають ЕКГ:
— без гострої патології — 45–50 %;
— гострі порушення ритму — 24–26 %;
— нормальні ЕКГ — 15–21 %;
— гостра ішемія міокарда — 7–9 %.
Найбільш наочним показником ефективності функціонування ДКЦ є покращення якості діагностики гострого коронарного синдрому, особливо прогресуючої стенокардії напруги і такої, що виникла уперше, при яких часто відсутні характерні зміни при об’єктивному огляді, ЕКГобстеженні, а діагноз у 100 % випадків залежить від даних опитування. З 1994 року (початок роботи ДКЦ) кількість таких випадків має значну тенденцію до зниження і у 2007 році досягла найнижчої позначки — 1 випадок (для порівняння: у 1992–1994 роках вона складала 13–15 випадків на рік) (рис. 3). Вивчення медичної документації (850 карт викликів швидкої медичної допомоги з діагнозом ГКС) дало змогу встановити причини несвоєчасної госпіталізації хворих із ГКС без негативної ЕКГдинаміки в стані спокою (рис. 3):
— опис скарг, анамнезу в 79 % випадків формальний і зводиться до констатації «болю в ділянці серця з/без іррадіацєю/її» а також даних про те, що пацієнт на обліку з діагнозом «стенокардія» чи «перенесений гострий інфаркт міокарда» (ГІМ);
— «технарське» ставлення до обстеження пацієнтів із кардіалгіями, коли висновок базується тільки на підставі наявності/відсутності вогнищевих змін при ЕКГобстеженні;
— невиконання вимог щодо показань для обов’язкового ЕКГобстеження, при тому що питома вага ГКС із нетиповою клінічною картиною складає 2–
3 % від загальної кількості випадків гострого коронарного синдрому, діагностованого на догоспітальному етапі, — 7 %;
— неправильна інтерпретація даних ЕКГобстеження, особливо на фоні блокад ніжок пучка Гіса, рубцевих змін або їх поєднання, загальнопрофільними бригадами. Значна кількість «нечитаючого» персоналу на сьогодні є реальністю, і причини її в основному лежать в соціальноекономічній площині — 14 %.
Як видно, у 50–100 % випадків причиною несвоєчасної госпіталізації хворих із ГКС є недоліки суб’єктивного обстеження, а недоліки ЕКГдіагностики становлять 0–30 %.
Для усунення недоліків у зборі анамнезу у хворих із підозрою на гостру коронарну патологію опитування хворих проводиться детально, із використанням схеми, обов’язкове проведення ЕКГобстежень усім хворим із патологією органів грудної клітки та черевної порожнини, пацієнтам із нестабільною гемодинамікою та хворим у тяжкому стані.
При належній організації роботи ДКЦ є можливість ефективної роботи з хворими кардіологічного профілю лікарів лінійних бригад, які мають недостатній рівень знань із невідкладної кардіології, а також фельдшерських виїзних бригад — основної маси «нечитаючого»персоналу. Прикладом може бути проведення тромболізису на догоспітальному етапі. При встановленні діагнозу ГІМ бригада будьякого профілю, яка знаходиться на виклику, проводить встановлення венозного доступу, адекватне знеболення, а за час, який займає проведення маніпуляцій (як правило, 7–10 хв), черговий кардіолог прибуває на місце з дозою металізе — найбільш оптимального тромболітика для застосування на догоспітальному етапі. У такий спосіб проведено 9 із 26 тромболізисів.
Ефективному функціонуванню ДКЦ на догоспітальному етапі сприяє також те, що черговими фахівцями є не функціоналісти, а клініцистикардіологи, які працюють в одному колективі з персоналом виїзних бригад, знання і авторитет яких дають упевненість у правильності рекомендацій, особливо в складних клінічних випадках: під час консультації виникає ефект присутності, що додає впевненості в роботі.
Чому при таких позитивах система дистанційної передачі ЕКГ не отримала поширення до цього часу?
— Технологія, якій 20–30 років, до цього часу видається за новітнє досягнення науки й техніки;
— рівень інформації персоналу про сучасний стан дистанційної ЕКГдіагностики, як правило, обмежений досвідом користування аналоговою системою «Волна» з її недоліками.
— думка про те, що ДКЦ — це відділення функціональної діагностики на відстані, яке дає «сухий» висновок про параметри переданої ЕКГ;
— небажання персоналу демонструвати низький рівень кваліфікаційної підготовки або надмірна амбітність із небажанням прислухатися до чиєїсь думки.
Чим і як працювати
За час функціонування ДКЦ визначилися такі проблеми:
— одночасне приймання декількох ЕКГ, що має місце при передачі понад 15 ЕКГ за добу (час звернення в ДКЦ протягом доби нерівномірний: найбільша кількість їх припадає на вечірні години та передранковий час);
— після передачі ЕКГ у хворого залишається тільки опис (стосується ЕКСпередавачів);
— неможливо передати результати ЕКГобстеження в електронному вигляді через відсутність електронного зв’язку між медичними установами.
Шляхи вирішення даних проблем:
— можливість передачі ЕКГ на декілька баз одночасно, для цього вони повинні бути однотипними;
— упровадження в роботу не ЕКГпередавачів, а електрокардіографів із функцією передачі ЕКГ у ДКЦ,
— створення єдиної електронної міжлікарняної мережі.
За час користування визначилися вимоги до системи для ДКЦ.
1. Вимоги до прийомної станції ДКЦ:
— настроювання, експлуатація обладнання не повинні потребувати додаткових витрат, модернізації існуючих ліній зв’язку,
— простота й універсальність роботи;
— відповідність прийнятих ЕКГ чинним стандартам кардіології;
— можливість зміни швидкості запису ЕКГ, фільтрація сигналу від перешкод;
— можливість роботи на базі будьяких телефонних ліній;
— можливість передачі ЕКГ, консультації фахівця по акустичному телефонному каналу під час одного сеансу зв’язку;
— уніфікована база даних ЕКГобстежень: зберігання даних на жорсткому диску комп’ютера;
— можливість роздрукування висновку отриманого дослідження, передача даних в електронному вигляді.
2. Вимоги до передавача системи ДКЦ:
— компактність укладки, малі габарити і вага, висока якість комплектуючих;
— стабільна робота в умовах різких коливань температури і вологості, механічна стійкість;
— спрощення елементів керування (буквально кнопка «вкл/викл» і кнопка «передати»);
— акумуляторна батарея, що забезпечує тривалу роботу без підзарядки, можливість запису грудних відведень одним електродом (часто є труднощі у фіксації всіх 6 електродів).
На даний час найбільше вищеназваним вимогам відповідають:
— кардіологічний телеметричний комплекс «Телекард» компанії «Тредекс» із периферійним ЕКГпередавачем;
— кардіологічний телеметричний комплекс UNET компанії «ЮКАРД» із повнофункціональним ЕКГапаратом «ЮКАРД100» (забезпечує запис ЕКГ на термопапір і одночасно передачу в ДКЦ).
Обидва комплекси вітчизняного виробництва, мають відмінну якість та функціональні параметри.
Застосування телемедицини в роботі лікувальних закладів дозволяє на практиці вирішувати такі завдання:
— підвищення клінічної ефективності надання допомоги населенню за рахунок своєчасно прийнятих клінічних рішень, адекватної діагностичної програми, скорочення часу до початку надання кваліфікованої медичної допомоги;
— зменшення рівня ускладнень серцевосудинних захворювань;
— економічна рентабельність;
— забезпечення екстреної кваліфікованої діагностики для населення, що звертається за медичною допомогою, незалежно від місця звертання за такою допомогою;
— доступність високотехнологічної діагностики на існуючому технічному рівні оснащення ЛПЗ;
— раціональне використання праці висококваліфікованих фахівців і, як наслідок, зменшення числа необгрунтованих госпіталізацій і звертань до поліклінік;
— зменшення числа необгрунтованих викликів спеціалізованих бригад швидкої медичної допомоги;
— забезпечення можливості ранньої діагностики хворих із гострою патологією;
— скорочення термінів тимчасової непрацездатності населення, зменшення кількості випадків виходу на інвалідність за рахунок своєчасного надання екстреної медичної допомоги;
— архівація даних обстеження в електронних базах, із можливістю порівняння їх у динаміці;
— підвищення якості надання медичної допомоги для пацієнтів, які знаходяться на будьякій відстані від провідних клінічних центрів;
— зниження вартості одержання висококваліфікованої медичної допомоги за рахунок виключення міжміських переїздів.
Висновки
Застосування телемедицини в роботі лікувальних закладів дозволяє на практиці реалізувати основні переваги телемедицини — істотне підвищення рівня надання медичної допомоги при кардинальній економії витрат.
1. Янушкевичус З.И., Витенштенас Г. Про передачу ЭКГ по телефонному каналу // Клин. мед. — 1965. — 9. — 143.