Газета «Новости медицины и фармации» 5(311) 2010
Вернуться к номеру
Ефективність цефалоспоринів І-го покоління у педіатричній практиці
Захворювання органів дихання посідають вагоме місце в структурі захворюваності та смертності дитячого населення. Інфекції верхніх дихальних шляхів є найбільш частими захворюваннями дітей і складають близько 80–90 % всіх інфекцій дихальних шляхів. Саме тому тема діагностики та лікування інфекційних захворювань органів дихання є однією з найбільш обговорюваних на наукових конференціях та семінарах. У рамках XI Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії», присвяченої пам’яті члена-кореспондента НАН, АМН України, РАМН, професора В.М. Сідєльнікова, яка відбулася 17–18 грудня 2009 р. в Запоріжжі, цьому питанню теж було присвячено багато уваги.
Завідувач кафедри педіатрії № 3 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця професор Юрій Володимирович Марушко представив результати багатоцентрового дослідження ефективності цефалоспоринів І покоління в педіатричній практиці.
Інфекції горла та глотки відносяться до захворювань, що є частою причиною звернень до педіатра та лікаря загальної практики. Повторні захворювання часто мають вірусно-бактеріальну природу.
Для лікування негоспітальних інфекцій дихальних шляхів за показаннями використовують напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспорини І та ІІ поколінь, макроліди.
Згідно з Протоколом лікування гострого бронхиту в дітей (Наказ МОЗ України від 13.01.2005 р. № 18), показаннями до антибактеріальної терапії є:
У комплексі з антибактеріальними препаратами призначається симптоматична терапія:
— відхаркувальні й муколітичні препарати;
Щодо симптоматичного лікування запальних захворювань верхніх та нижніх дихальних шляхів, що супроводжуються продуктивним кашлем, добре себе зарекомендував комплексний препарат Трайфед®
Експекторант. Його складові — трипролідину гідрохлорид, псевдоефедрину гідрохлорид та гвайфенезин — забезпечують бронхолітичний, відхаркуючий та протиалергічний ефекти препарату.
Крім фармакотерапії, пацієнтам призначають вібраційний масаж, постуральний дренаж, фізіотерапевтичні процедури (УВЧ-терапія, мікрохвильова терапія, різні варіанти електрофорезу (КІ, СаСL2, МgSO4)).
Нещодавно закінчилося багатоцентрове дослідження щодо визначення структури захворювань в дітей, що вимагають призначення антибактеріальної терапії, та вивчення ефективності препарату Лексин в педіатричній практиці на догоспітальному етапі. До нього були залучені діти з гострою респіраторною інфекцією, що спостерігались в дитячих поліклініках Києва, Мелітополя, Донецька, Горлівки, Маріуполя.
Хворі на респіраторну інфекцію лікувалися відповідно до Протоколів МОЗ України (Наказ № 9 від 10.01.2005 р., інші).
При ознаках (нашаруванні) бактеріальної інфекції хворим призначали цефалоспорин І покоління Лексин.
У якості показників клінічного аналізу виступили:
У дослідженні було проаналізовано 397 випадків застосування Лексину у дітей, з них до 1 року — у 46 (11,59 %) дітей , від 1 до 3 років — у 105 (26,45 %), від 4 до 6 років — у 101 (25,44 %), від 7 до 12 років — у 68 (17,12 %) дітей, старше 12 — у 77 (19,4 %) дітей.
Структура захворювань, при яких призначався Лексин у дітей першого року життя:
Структура захворювань, при яких призначався Лексин у дітей 1–3 років:
У дітей 4–6 років, яким призначено антибіотик, структура захворювань була такою:
Серед пацієнтів віком 7–12 років, до комплексу лікування котрих було включено Лексин, діагностовано:
Структура захворювань, при яких призначався Лексин у дітей старше 12 років:
Середня тривалість лікування у дітей до року становила 6,2 доби, 1–3 роки — 5,9; 4–6 років — 6,05; 7–12 років — 6,37, старше 12 років — 6,14 доби (рис. 1). Нормальна температура тіла реєструвалась у дітей до року в середньому на 3,40 добу захворювання, 1–3 роки — на 3,17, 4–6 років — на 3,13; 7–12 років — на 3,23; старше 12 років — на 3,31 добу застосування Лексину.
В усіх вікових групах спостерігалась регресія симптомів (рис. 2). Гіперемія зіву регресувала в середньому на 5,07 добу, ознаки інтоксикації були відсутні на 2,55 добу, лімфаденопатія не реєструвалась на 4,81 добу, нормалізація формули крові відбувалась в середньому на 7,81 добу прийому Лексину.
За результатами анкет клінічно доведена ефективність антибіотику Лексин в терапії більшості ГРЗ бактеріальної природи на догоспітальному етапі. Ефективність препарату становила 98,7 %. Тільки у 4 (1,3 %) пацієнтів застосування Лексину виявилося неефективним. Така ситуація, можливо, була визначена не чутливою флорою до антибіотика. Алергічних та інших реакцій при застосуванні Лексину не спостерігалося.
Отже, згідно з результатами проведеного дослідження, можна зробити висновок, що препарат Лексин є ефективним та безпечним лікарським засобом, який може широко використовуватися в педіатричній практиці. Показаннями до його застосування є захворювання бактеріальної природи дихальних шляхів, шкіри, інші. У переважній більшості респіраторних захворювань у дітей спектр можливих етіологічно значимих мікробів піддається терапії Лексином.
Підготувала Наталія Купріненко