Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Journal of Ukrainian psychiatrists Association" (02) 2013

Back to issue

Резолюція, прийнята на конференції «Львівські психіатричні зустрічі»

Categories: Psychiatry

Sections: Medical forums

print version

9–10 листопада 2012 року Асоціацією психіатрів України спільно з вищим навчальним закладом «Український католицький університет» у м. Львові було проведено науково­практичну конференцію «Львівські психіатричні зустрічі» за участю українських та іноземних фахівців у галузі психічного здоров’я.

Серед інших було розглянуто питання про зло­вживання особами з проблемами психічного здоров’я представниками парапсихологічної сфери — екстрасенсами, ворожками, цілителями, магами тощо.

Аналіз даного питання показав, що ситуація набирає загрозливих масштабів з огляду на наступне:

1. Соціально­економічні, політичні та культурно­духовні проблеми сучасного суспільства створюють передумови для ціннісної дезорієнтації його членів, розхитування психічної рівноваги, втрати життєвих орієнтирів. Так, в Україні депресії та неврози спостерігаються приблизно у 50 % населення. Приблизно 2 мільйони людей в Україні щороку лікуються в психіатричних закладах. Реальні показники порушення психічного здоров’я різних верств населення, за даними дослідників, значно вищі, ніж дані офіційної статистики.

2. Відтак різко зростає потреба у психіатричній та/або психологічній допомозі населенню.

3. Психіатрична, психотерапевтична та психологічна допомога в Україні є стигматизованою. Значна частина населення України готова звертатись за психологічною допомогою до представників позаакадемічної парапсихологічної сфери більш охоче, ніж до фахівців — психіатрів, психотерапевтів, психологів. Це підтверджується результатами наукового дослідження, представленого в рамках науково­практичної конференції «Львівські психіатричні зустрічі».

4. За офіційними даними, сьогодні в Україні «працює» близько 60 тис. екстрасенсів на 200 тис. традиційних лікарів. Щорічно «армія» ворожок та цілителів спустошує кишені українців не менше ніж на 2 млрд грн.

5. Аналіз послуг, пропонованих на ринку цими «фахівцями», свідчить, що їх пропозиції є ненауковими, шарлатанськими та шкідливими для психічного здоров’я населення. Шкода, якої завдають парапсихологи, має багато аспектів: відтермінування початку адекватного діагностування та лікування психічних і соматичних розладів; загострення психотичної симптоматики через потрапляння її у резонанс із магічними практиками; психологічне травмування людей, які, будучи загалом добре адаптованими, можуть звертатися до магів із приводу ситуативних труднощів; спотворення конвенційних уявлень щодо психічної норми, що непрямо відтерміновує початок лікування та поповнює лави самих парапсихологів.

З огляду на вищесказане закликаємо власників та представників ЗМІ почати дотримуватися законів України, що регламентують рекламну діяльність. Зокрема, врахувати зміни до Законів «Про рекламу», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення і радіомовлення», внесені 12 січня 2012 р. на основі законопроекту № 8371 з метою захисту населення та інформаційного простору від негативного впливу.

Згідно зі згаданими законами в Україні забороняється рекламувати послуги з ворожіння, магії, астрології на телебаченні та в друкованих засобах масової інформації. Також забороні підлягає трансляція програм і відеосюжетів, у яких телеглядачам або радіослухачам надаються послуги знахарів, чаклунів, шаманів, магів, екстрасенсів, ворожок, спіритів, астрологів, чаклунів, віщунів — усіх тих, хто оголошує себе здатним передбачати долю, впливати на людей, духовний світ, майно, довкілля шляхом використання надприродних здібностей або сил з ворожіння та гадання.

Документ також забороняє здійснювати платні послуги у сфері народної та нетрадиційної медицини.Back to issue