Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ
день перший
день другий

АКУШЕРИ ГІНЕКОЛОГИ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ
день перший
день другий

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Hypertension" 6 (56) 2017

Back to issue

Шановні читачі!

Минув ще один рік нашого співробітництва: ви тримаєте в руках заключний номер цього року. По-перше, дякуємо вам за увагу до нашого видання. По-друге, прийміть наші щирі побажання здоров’я та всіляких благ до Нового року та Різдва Христова. 
У цьому номері ми надали вам для ознайомлення переклади нових канадських рекомендацій 2017 року, а також італійських рекомендацій щодо гіпертензивних кризів. Перші — зразок консенсусу спеціалістів щодо поглядів на діагностику й лікування артеріальної гіпертензії. Другий документ — відповідь на частий запит лікарів-практиків. За традицією, у номері подані наукові статті та дайджест новин. 
Усе, про що я написав вище, традиційно присутнє на сторінках нашого журналу, переходить із номера в номер. Але наприкінці цього року відбулась сенсація: у листопаді на щорічній сесії Американської асоціації серця були наведені нові Американські рекомендації щодо діагностики та лікування артеріальної гіпертензії (з текстом можна ознайомитися на сайті асоціації або у журналі — https://doi.org/10.1161/HYP.0000000000000065Hypertension. 2017;HYP.0000000000000065). У них зазначено новий поріг діагностики артеріальної гіпертензії та новий цільовий тиск для всіх груп хворих — 130/80 мм рт.ст. Я вже отримав із цього приводу багато запитів щодо коментарів і відповів, що текст рекомендацій я вже передав для перекладу й вони будуть надруковані в журналі «Артеріальна гіпертензія» у 2018 році з офіційним коментарем. Ми обов’язково включимо сесію з обговорення цих рекомендацій у програму нашої щорічної конференції в травні 2018 року в Одесі. При бажанні у вас є шанс виступити там із критичними зауваженнями. Поки що можу коротко й неофіційно. На мою думку, це один із найбільш точних документів, що базуються на доказовій медицині, обсяг тексту становить 481 сторінку. Я уважно слухав виступи експертів на презентації рекомендацій, і вони неодноразово підкреслювали такі моменти:
  1. Рекомендації створені, щоб зменшити захворюваність та смертність від ускладнень атеросклеротичної хвороби (АСХ) у США. Вони враховують існуючу медико-демографічну ситуацію в країні.
  2. Рекомендації послідовно базуються на доказах і враховують ефективність зниження артеріального тиску до певного рівня в осіб із ризиком АСХ понад 10 %. 
  3. Шкалу ризику, до речі, американські товариства розробили також під себе і вже застосували в рекомендаціях зі статинотерапії. Вони вже чітко підрахували соціальний, медичний та економічний ефекти від запровадження цих рекомендацій.
  4. А хто не згоден — іде, куди треба! Наприклад, вони не розуміють, як може жити без ендартеректомії пацієнт із критичним каротидним стенозом, і ми ще сміємо захищати його від зниження тиску або високих доз статинів. Такий лікар давно був би позбавлений ліцензії. І так далі...
Але давайте залишимо це для наступного року. Ми обіцяємо, що буде цікаво.
Ще раз із Новим роком і Різдвом Христовим!
З найкращими побажаннями,
Юрій Сіренко


Back to issue