Вступ
Функціональні захворювання травної системи в дітей охоплюють різні розлади, пов’язані з хронічними, рецидивуючими симптомами з боку шлунково-кишкового тракту, що не пояснюються структурними або біохімічними його аномаліями, і поширені в усьому світі [1]. Діагностика даних розладів базується на симптомах, викладених у Римських критеріях, останній перегляд яких відбувся у 2016 році, у тому числі для немовлят/малюків, дітей і підлітків [2].
Поширеність функціональних розладів органів травлення серед дітей раннього віку становить від 27,1 до 38,0 % [3].
У 60–70 % випадків звернення до лікаря провідними скаргами в батьків, які мають дітей перших місяців життя, є симптоми дискомфорту з боку шлунково-кишкового тракту малюка, серед яких найбільш поширеними розладами травлення виступають кишкові кольки й малюкова регургітація (зригування) [4, 5].
Значна поширеність і широкий діапазон проявів функціональних порушень травлення в дітей раннього віку зумовлені анатомо-фізіологічними особливостями дитячого організму.
Особливе значення у формуванні функціональних порушень травлення надається слабко розвиненому кардіальному сфінктеру шлунка й відносно високому тонусу пілоруса. Слабка мієлінізація нервових волокон і сплетінь кишечника, недосконалість іннервації шлунково-кишкового тракту за рахунок диференціювання симпатичної й парасимпатичної систем також сприяють виникненню функціональних порушень у дітей раннього віку [6].
Як правило, зригування в дітей з’являються на 3–4-му тижні життя й у віці 2–4 місяців зустрічаються в 67–87 % малюків [2, 7]. У більшості дітей зригування є нормальною реакцією організму. Їх виникненню можуть сприяти перегодовування дитини, заковтування повітря під час годування, що призводить до розвитку аерофагії. Метеоризм, унаслідок якого відбувається підвищення тиску в черевній порожнині, також може викликати відрижку в дітей [6].
Однією з основних скарг, з якими батьки дітей раннього віку звертаються до педіатра, є скарга на болі в животі, тобто кишкові кольки. Зазвичай кишкові кольки виникають у перші 3 тижні життя, тривають близько 3 годин на день, зустрічаються переважно в дітей перших 3 місяців життя. Подібна закономірність перебігу кольок названа «правилом трьох» [8].
Згідно з рекомендаціями ESPGHAN (2005, 2009) основним принципом лікування дітей із малюковою регургітацією й функціональними кольками є покрокова терапія:
— на першому етапі лікування синдрому зригувань необхідно проводити роз’яснювальну роботу з батьками з метою психологічної підтримки;
— на другому етапі показане проведення постуральної терапії;
— третій етап передбачає проведення адекватної дієтотерапії [8].
У разі неефективності перерахованих заходів необхідно застосовувати медикаментозне лікування означених порушень [9].
Серед медикаментозних препаратів, що застосовуються в терапії зригувань у дітей, заслуговує на увагу препарат Домрид (ТОВ «Кусум Фарм»), діючою речовиною якого є домперидон.
За своєю хімічною структурою Домрид належить до похідних бензімідазолу і є високоселективним блокатором периферичних дофамінових рецепторів 2-го типу. Пригнічуючи вплив дофаміну, домперидон збільшує спонтанну активність шлунка, підвищує тиск нижнього стравохідного сфінктера, активує перистальтику стравоходу й антрального відділу шлунка. При цьому домперидон не впливає на шлункову секрецію.
Домрид підсилює частоту, амплітуду й тривалість скорочень дванадцятипалої кишки й зменшує час пасажу харчових мас по тонкій кишці.
Домрид належить до прокінетиків II покоління, які, на відміну від прокінетиків I покоління, погано проникають через гематоенцефалічний бар’єр, за рахунок чого ризик розвитку екстрапірамідних побічних реакцій скорочено до мінімуму. Дослідження на тваринах, а також низькі концентрації, що визначались у мозку, вказують на переважно периферичну дію домперидону на дофамінергічні рецептори.
Діюча речовина препарату Домрид на 91–93 % зв’язується з білками плазми крові, швидко й екстенсивно метаболізується в печінці шляхом гідроксилювання й N-деалкілування. Виведення із сечею та калом становить 31 і 66 % від пероральної дози відповідно, а незначна кількість препарату виводиться в незміненому вигляді (10 % із калом і близько 1 % — із сечею) [10].
У терапії кишкових кольок у дітей поряд з режимними моментами й корекцією харчування також застосовують лікарські засоби, серед яких найбільш безпечним і ефективним є використання піногасників — препаратів на основі симетикону.
Симетикон — це суміш полімеру диметилсилоксану з діоксидом кремнію (SiO2). Симетикон — діюча речовина препарату Колікід (ТОВ «Кусум Фарм»).
Механізм дії препарату Колікід заснований на послабленні поверхневого натягу пухирців газу в травному тракті, що призводить до їх розриву й подальшого виведення з організму. Симетикон руйнує бульбашки газу, оточені слизом, а газ, що вивільнився, вільно всмоктується або евакуюється з організму природним шляхом [11].
Лікарський препарат Колікід інертний, не абсорбується з шлунково-кишкового тракту й не впливає на секрецію шлунка або абсорбцію поживних речовин. Після перорального застосування симетикон виводиться в незміненому вигляді з калом [11].
Метою роботи була оцінка клінічної ефективності препаратів Домрид (ТОВ «Кусум Фарм») і Колікід (ТОВ «Кусум Фарм») у терапії кишкових кольок і малюкової регургітації.
Матеріали та методи
Під наглядом перебували 34 дитини віком від 2 до 6 місяців (середній вік 3,7 ± 0,9 місяця) з проявами функціональних розладів травної системи, серед яких у 15 дітей діагностовано малюкову регургітацію (1-ша група), а в 19 пацієнтів синдром зригування поєднувався з кишковими кольками (2-га група).
Діти з органічними ураженнями й обструктивними захворюваннями шлунково-кишкового тракту в дослідження не включалися.
Інтенсивність зригувань оцінювали за п’яти–бальною шкалою згідно з рекомендацією групи експертів ESPGHAN (табл. 1) [8].
Медикаментозна терапія функціональних розладів травлення в дітей раннього віку застосовувалася в разі неефективності режимних заходів, постуральної терапії й проведеної дієтотерапії.
За наявності в дитини малюкової регургітації призначався препарат Домрид (домперидон) у вигляді суспензії в дозі 0,25 мг/кг маси тіла 3 рази на добу за 30 хвилин до годування.
За наявності в дитини кишкових кольок додатково призначався препарат Колікід (симетикон) у суспензії в дозі 0,5 мл перед кожним годуванням дитини.
Тривалість медикаментозної терапії в обох групах становила 10 днів.
Результати та обговорення
Переважна більшість дітей, а саме 8 (53,3 %) дітей першої групи й 11 (57,9 %) дітей другої групи, перебували на змішаному вигодовуванні (грудне молоко в поєднанні з індивідуально підібраною адаптованою молочною сумішшю). Штучне вигодовування отримували 5 (33,3 %) і 6 (31,6 %) дітей відповідно, а на природному вигодовуванні перебували по 2 дитини з кожної групи (13,3 і 10,5 %).
Аналіз клінічної симптоматики до початку терапії свідчив, що в 5 (33,3 %) дітей 1-ї групи інтенсивність зригування становила 2 бали, у 7 (46,7 %) дітей — 3 бали й у 3 (20,0 %) пацієнтів — 4 бали.
У 2-й групі інтенсивність зригувань у 7 (36,9 %) пацієнтів становила 1 бал, у 8 (42,1 %) дітей — 2 бали й у 4 (21,0 %) малюків — 3 бали. У всіх дітей даної групи відмічалися кишкові кольки, які виникали незалежно від прийому їжі й супроводжувалися вираженим занепокоєнням дитини, гіперемією обличчя, пронизливим криком, характерними рухами нижніх кінцівок.
У 17 (89,5 %) малюків 2-ї групи були прояви метеоризму, у 4 (21,0 %) дітей спостерігалися випорожнення з домішками слизу й неперетравлених грудочок. Тривалість кольок протягом доби в даній групі спостереження в середньому становила 3,7 ± 0,2 години. Полегшення стану дитини відмічалося після випорожнення або відходження газів.
Спостереження за пацієнтами 1-ї групи показало, що вже до кінця першої доби прийому препарату Домрид позитивний клінічний ефект у вигляді зменшення частоти й об’єму зригувань протягом доби був відмічений у 3 (20,0 %) пацієнтів. Через 3 доби відсутність клінічних проявів малюкової регургітації відзначено в 6 (40,0 %) дітей, через 5 діб — у 9 (60,0 %) пацієнтів. Через 10 днів лікування в більшості дітей (11 малюків, 73,3 %) зригування не спостерігалися, в інших 4 (26,7 %) дітей об’єм і частота зригувань протягом доби зменшилися й за шкалою оцінки інтенсивності не перевищували 1–2 бали.
Включення в терапію хворих другої групи препарату Колікід також мало виражену клінічну ефективність. У більшості дітей (13 малюків, 68,4 %) уже наприкінці 3–4-ї доби лікування зменшилися інтенсивність, а також тривалість кольок, що в середньому становила 1,9 ± 0,8 години на добу. Після закінчення курсу терапії больовий абдомінальний синдром і прояви метеоризму зберігалися лише в однієї (5,3 %) дитини, що перебувала на природному вигодовуванні, мати якої не дотримувалася рекомендацій з корекції харчування.
На фоні проведеного лікування в усіх дітей спостерігалася прибавка маси тіла. Якість і кількість випорожнень відповідали фізіологічним характеристикам.
Переносимість препаратів в обох групах спостереження була задовільною. У жодному випадку небажаних ефектів не відзначено.
Висновки
1. Застосування в комплексній терапії дітей раннього віку з малюковою регургітацією й кишковими кольками препаратів Домрид (ТОВ «Кусум Фарм») і Колікід (ТОВ «Кусум Фарм») сприяє швидкому усуненню симптомів розладів травної системи.
2. Висока клінічна ефективність і безпека дають підставу рекомендувати включення препаратів Домрид (ТОВ «Кусум Фарм») і Колікід (ТОВ «Кусум Фарм») у комплексну терапію дітей раннього віку з малюковою регургітацією й кишковими кольками.
Конфлікт інтересів. Не заявлений.
Список литературы
1. Benninga M.A., Faure C., Hyman P.E., St James Roberts I., Schechter N.L., Nurko S. Childhood functional gastrointestinal disorders: neonate/toddler // Gastroenterology. — 2016. — 150. — 1443-1455.e2. doi: 10.1053/j.gastro.2016.02.016.
2. Zeevenhooven J., Koppen I.J.N., Benninga M.A. The New Rome IV Criteria for Functional Gastrointestinal Disorders in Infants and Toddlers // Pediatr. Gastroenterol. Hepatol. Nutr. — 2017 Mar. — 20(1). — 1-13. https://doi.org/10.5223/pghn.2017.20.1.1.
3. Ferreira-Maia A.P., Matijasevich A., Wang Y.P. Epidemio–logy of functional gastrointestinal disorders in infants and toddlers: a systematic review // World J. Gastroenterol. — 2016. — 22. — 6547-6558. doi: 10.3748/wjg.v22.i28.6547.
4. Ефанова А.А., Мишина Н.В. Функциональные нарушения желудочно-кишечного тракта и их диетологическая коррекция у детей первого года жизни // Здоровье ребенка. — 2017. — Т. 12, № 2. — С. 148-151. DOI: 10.22141/2224-0551.12.2.2017.99771.
5. Яцык Г.В., Беляева И.А. Коррекция кишечных колик у детей грудного возраста // Вопросы современной педиатрии. — 2007. — № 3. — С. 77-80.
6. Козловский А.А. Функциональные нарушения пищеварения у детей раннего возраста // Проблемы здоровья и экологии. — 2014. — № 4. — С. 7-12.
7. Osatakul S., Sriplung H., Puetpaiboon A., Junjana C.O., Chamnongpakdi S. Prevalence and natural course of gastroesophageal reflux symptoms: a 1-year cohort study in Thai infants // J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. — 2002. — 34. — 63-67.
8. Особливості діагностики та підходи до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи: метод. рекомендації / [О.Г. Шадрін, С.Л. Няньковський, Г.В. Бекетова та ін.] — К.: ТОВ «Люди в білому», 2016. — 28 с.
9. Diagnosis and Treatment of Gastroesophageal Reflux in Infants and Children / Drew C. Baird, Dausen J. Harker, Aaron S. Karmes, Carl R. Darnall // Am. Fam. Physician. — 2015 Oct 15. — 92(8). — 705-717.
10. ДОМРИД® Кусум. Інструкція для застосування препарату. — https://compendium.com.ua/info/220070/domrid-sup-sup-/
11. AHFS. Drug Information — Simethicone. — Bethesda: American Society of Health-System Pharmacists, 2007 [Electronic version]; Martindale: The complete drug reference. Simeticone. — London: Pharmaceutical Press, 2008 [Electronic version].