Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.Сучасні академічні знання у практиці лікаря загальної практики - сімейного лікаря
день перший день другий

UkraineNeuroGlobal


UkraineCardioGlobal

Сучасні тренди діагностики і лікування в стоматології

Актуальні інфекційні захворювання день перший день другий

Травма та її наслідки

UkraineOncoGlobal

UkrainePediatricGlobal

Національна школа терапевтів України
день перший ЗАЛА СИНЯ
день перший ЗАЛА БОРДО
день другий ЗАЛА СИНЯ <
день другий ЗАЛА БОРДО

Жінка та війна: формули виживання

Коморбідний ендокринологічний пацієнт

Журнал "Медицина невідкладних станів" №2(97), 2019

Повернутися до номеру

Дилатаційна черезшкірна трахеостомія в пацієнтів із гострими церебральними катастрофами

Автори: Тітов І.І., Мартин А.Ю., Вінтоняк І.В., Майданська І.С., Мельник С.В., Пулик І.Ю.
Івано-Франківський національний медичний університет, м. Івано-Франківськ, Україна

Рубрики: Медицина невідкладних станів

Розділи: Медичні форуми

Версія для друку

Операція трахеотомії є частою й нерідко невід’ємною частиною тривалого лікування хворих і потерпілих після гострих розладів мозкового кровотоку, черепно-мозкової травми, перенесеної клінічної смерті тощо. Традиційно застосовується нижня трахеостомія в інтубованих пацієнтів за стандартизованою методикою, що впродовж багатьох років була незмінною й передбачала типову укладку, інфільтраційну анестезію, власне трахеотомію, відбір вмісту трахеї на бактеріологічне дослідження. Найбільш небезпечним чинником, що часто погіршував неврологічний статус хворих, виявився позиційний фактор — перебування хворого з максимально запрокинутою головою під час виконання трахеостомії. Це викликало раптове й значне підвищення (у середньому на 30–75 % від вихідних значень) внутрішньочерепного тиску (Codman, США), зниження показників церебральної оксиметрії в середньому на 28,8 % від вихідних значень до рівня 42,50 ± 2,17 %, BIS-індексу на 63 % від вихідних значень до рівня 32,40 ± 1,17. У сукупності ці обставини свідчили про вкрай негативний вплив традиційної трахеостомії на подальший перебіг нейровідновлення, що збігалося також із меншою кількістю балів за шкалою FOUR. Традиційні заходи запобігання підвищенню внутрішньочерепного тиску (барбітурати, гіпервентиляція, осмодіуретики) зазвичай малоефективні. Перехід до методик дилатаційної черезшкірної трахеостомії (Ciaglia Blue Rhino, COOK Medical, США, Portex, Великобританія) позначився незмінно стабільним станом хворих: відсутністю статистично значущих змін гемодинаміки, кисневого статусу, а головне — внутрішньочерепного тиску й церебральної оксиметрії. Основна перевага дилатаційних методик — оптимальне для хворого положення голови та швидкість маніпуляції. У хворих (потерпілих) неврологічного профілю черезшкірна дилатаційна трахеостомія більш пріоритетна через малу кількість ускладнень, швидкість і простоту виконання, а головне — відсутність негативного потенціюючого впливу на вже наявну ішемію головного мозку.


Список літератури

1. Toursarkissian B., Fowler C.L., Zweng T.N., Kearney P.A. Percutaneous dilatational tracheostomy in children and teenagers // Journal of Pediatric Surgery. — 1994. — 29. — 1421-1424.

Повернутися до номеру