Журнал "Гастроэнтерология" Том 54, №4, 2020
Вернуться к номеру
Вегетативний статус при позапечінковому холестазі у хворих із холелітіазом
Авторы: Шевченко Б.Ф., Зеленюк О.В., Зигало Е.В.
ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України», м. Дніпро, Україна
Рубрики: Гастроэнтерология
Разделы: Медицинские форумы
Версия для печати
Мета. Оцінити вегетативний статус, адаптаційний потенціал та рівень стресостійкості за показниками варіабельності серцевого ритму (ВСР) при позапечінковому холестазі (ПХС) у хворих із холелітіазом (ХЛ).
Матеріали та методи. Обстежено 46 хворих із ПХС, які перебували на лікуванні ускладнень ХЛ у відділенні хірургії органів травлення ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» за період з 2013 по 2020 р. Залежно від природи ПХС хворі були поділені на групи: I групу становили 16 пацієнтів із ПХС на фоні функціональних розладів біліарного тракту (ФРБТ) із дисфункцію сфінктера Одді; до II групи увійшли 30 пацієнтів із ПХС на фоні стенозуючого папіліту від 1 до 3 ст. із поєднаним холедохолітіазом у 12 пацієнтів. Оцінку ВСР проводили за результатами PRECISE-діагностики.
Результати. Проведені дослідження продемонстрували наявність у більшості хворих на ПХС із ФРБТ активації симпатичного відділу ВНС на відміну від хворих на ПХС зі стенозуючим папілітом, у яких у спектрі виявлених порушень у ВНС спостерігалась як ваготонія (50,0 %) зі зниженням симпатовагального балансу до (0,48 ± 0,14), так і помірно виражена симпатикотонія у 43,3 % хворих із збільшенням співвідношення LF/HF до (2,1 ± 0,7) (p < 0,05).
Висновки. Оцінка ВСР, зокрема, за допомогою PRECISE-діагностики, є високоінформативним, зручним методом, який дозволяє надати оцінку стану ВНС, адаптаційних можливостей організму, зокрема вираженості стресу, і може бути рекомендована для застосування у скринінговій диференційній діагностиці функціональних та органічних розладів у хірургічних хворих із ПХС на тлі ускладнень ХЛ.