Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.

Oral and General Health Том 6, №1, 2025

Вернуться к номеру

Клінічна ефективність засобів індивідуального догляду за ротовою порожниною на етапах лікування хвороб пародонта

Авторы: Мазур І.П., Мазур П.В.
Національний університет охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика, м. Київ, Україна

Рубрики: Стоматология

Разделы: Справочник специалиста

Версия для печати


Резюме

У статті проведено аналіз основних чинників, що впливають на індивідуальну гігієну рота і здоров’я тканин пародонта. Значна поширеність хвороб пародонта у світі, при цьому в 10 % хворих відзначається тяжкий перебіг пародонтиту, має соціальні, медичні та економічні наслідки. Хіміотерапевтичний контроль утворення мікробної біоплівки є важливою складовою індивідуальної гігієни ротової порожнини. Активні інгредієнти зубних паст і ополіскувачів забезпечують зменшення утворення мікробної біоплівки на зубах, протизапальну дію на ясна та слизову оболонку, що позитивно впливає на стан здоров’я ротової порожнини. Синергія лактату алюмінію та хлоргексидину у складі зубних паст і ополіскувачів забезпечує протимікробний та протизапальний ефект, а також зменшує кровоточивість ясен при щоденному догляді за ротовою порожниною у пародонтологічних пацієнтів. Тривалий досвід використання комбінації лактату алюмінію з хлоргексидином, результати постмаркетингових досліджень свідчать про високу довіру стоматологів до використання зубних паст і ополіскувачів з цими активними інгредієнтами в щоденній індивідуальній гігієні у пародонтологічних пацієнтів.

The article analyzes the main factors affecting individual oral hygiene and periodontal tissue health. The high prevalence of periodontal diseases in the world, including 10 % of patients with severe periodontitis, has social, medical and economic consequences. Chemotherapeutic control of microbial biofilm formation is an important component of individual oral hygiene. The active ingredients of toothpastes and rinses provide a reduction in the formation of microbial biofilm on teeth, an anti-inflammatory effect on the gums and mucous membrane, which has a positive effect on the oral health. The synergy of aluminum lactate in combination with chlorhexidine in toothpastes and rinses provides an antimicrobial and anti-inflammatory effect and also reduces gingival bleeding in daily oral care in periodontal patients. Long-term experience in using the combination of aluminum lactate with chlorhexidine, the results of post-marketing studies indicate high confidence among dentists in the use of toothpastes and rinses with these active ingredients in daily individual hygiene in periodontal patients.


Ключевые слова

пародонтит; засоби догляду за ротовою порожниною; лактат алюмінію; хлоргексидин

periodontitis; oral care products; aluminum lactate; chlorhexidine

Вступ

Хвороби пародонта є поширеними серед населення світу. У структурі хвороб пародонта запальні процеси в яснах, а саме гінгівіт, переважають у людей молодого віку та можуть спостерігатися у підлітків. Пародонтит характеризується запально-деструктивними процесами в тканинах пародонта, руйнуванням альвеолярного відростка з подальшою втратою зубів. Пародонтит діагностують у людей як молодого віку, так і старших вікових груп. За результатами численних досліджень, 10 % населення світу мають тяжкий перебіг пародонтиту, що зумовлює передчасну втрату зубів та необхідність подальшої дорогої реабілітації пацієнтів. Наслідки тяжкого перебігу пародонтиту мають як медичне, так і соціальне значення, оскільки негативно впливають на якість життя людини [1].
Основним етіологічним чинником як гінгівіту, так і пародонтиту є мікробна біоплівка. Своєчасний контроль за утворенням мікробної біоплівки в ротовій порожнині є важливою стратегією лікування та профілактики хвороб пародонта [2].
Низький рівень щоденної індивідуальної гігієни погіршує результати лікування у пацієнтів з хворобами пародонта та призводить до подальшого прогресування пародонтиту [1].

Чинники, що впливають на ефективність індивідуальної гігієни

Соціальні чинники. Серед чинників, що впливають на ефективність індивідуальної гігієни в підтриманні здоров’я ротової порожнини, виділяють соціальні: мотивація пацієнта до способу життя, відповідальність та ставлення до свого здоров’я, зокрема і стану здоров’я ротової порожнини. Чинники позитивного способу життя є важливими для підтримки здоров’я порожнини рота або контролю захворювань, але їх непросто засвоїти в довгостроковій перспективі [2]. 
Просвітницькі заходи щодо важливості індивідуального догляду за ротовою порожниною [3]. Серед модифікацій способу життя дуже складним залишається сприяння змінам поведінки для досягнення та підтримки відповідного рівня індивідуальної гігієни [4]. Правильно побудована комунікація лікаря з пацієнтом буде сприяти усвідомленню необхідності збереження як здоров’я в цілому, так і стоматологічного здоров’я зокрема. Підтримка високих стандартів догляду за ротовою порожниною потребує від пацієнта певних зусиль, мануальних навичок та часу [4]. Тож комунікація лікаря з пацієнтом щодо підтримки здоров’я ротової порожнини має бути виваженою, коректною і послідовною.
Механічний контроль утворення мікробної біоплівки. Для забезпечення контролю утворення мікробної біоплівки важливим аспектом є використання механічних засобів індивідуальної гігієни. Саме використання зубних щіток зумовлює механічне руйнування мікробної біоплівки [1]. Під час спілкування стоматолог має рекомендувати відповідно до клінічного стану тканин пародонта використання певних засобів — зубних щіток (електричної чи мануальної зубної щітки з м’якою чи жорсткою щетиною), ниток, визначити розмір інтердентальної зубної щітки. А також періодично контролювати навички їх використання.
Мануальні навички пацієнта. До мануальних чинників, що впливають на якість індивідуальної гігієни, належать навички та вміння пацієнта використовувати зубні щітки, нитки, інтердентальні щітки під час догляду за ротовою порожниною. Адже ефективна щоденна гігієна ротової порожнини займає багато часу і потребує певних мануальних навичок, особливо у пацієнтів із захворюваннями пародонта, для яких є важливим очищення міжзубних проміжків [1, 2]. Під час спілкування лікар має оцінити здатність пацієнта адекватно використовувати необхідні методики догляду за ротовою порожниною згідно з індивідуальним планом заходів.
Хіміотерапевтичний контроль утворення мікробної біоплівки є важливою складовою індивідуальної гігієни, оскільки впливає на патогенну мікрофлору, що викликає хвороби пародонта.
Активні інгредієнти зубних паст і ополіскувачів забезпечують хіміотерапевтичний контроль мікробної біоплівки, позитивно впливають на здоров’я ротової порожнини та є безпечними й ефективними. Активні інгредієнти засобів догляду за ротовою порожниною впливають на ступінь мікробного обсіменіння порожнини рота, модуляцію імунної відповіді організму людини, підвищені рівні прозапальних та проостеопоротичних медіаторів імунної відповіді, модифікують структурні компоненти мікробної біоплівки [5], не порушуючи балансу нормальної мікрофлори еконіш рота.

Активні інгредієнти зубних паст та ополіскувачів у щоденному догляді за ротовою порожниною у людей з хворобами пародонта

Активні інгредієнти зубних паст різні й спрямовані на досягнення різних цілей. За лікувально-профілактичними ефектами догляду за порожниною рота їх поділяють:
— на карієс-профілактичні;
— протизапальні;
— такі, що запобігають утворенню зубного каменю;
— зменшують гіперестезію твердих тканин зубів;
— відбілювальні;
— такі, що зменшують явища галітозу [5].
На кожному етапі лікування стоматолог обирає зубні пасти та ополіскувачі з певними активними інгредієнтами, що посилюють ефективність основного лікування. 
На етапі первинного пародонтологічного лікування рекомендують зубні пасти з антибактеріальною та протизапальною дією, які зменшують мікробне навантаження, утворення мікробної біоплівки, домінування патогенної мікрофлори. 

Антимікробні агенти зменшують небезпечний вплив бактерій на тканини пародонта та забезпечують контроль утворення мікробної біоплівки

Хлоргексидину біглюконат є катіонним бігуанідом і належить до антисептиків з високою протимікробною дією та низькою токсичністю [5]. 
— Механізм протимікробної дії хлоргексидину зумовлений його властивістю проникати через внутрішньоклітинні мембрани бактеріальних клітин, накопичуватися в цитоплазмі і змінювати функцію мембрани з подальшою загибеллю клітини;
— має бактерицидну та бактеріостатичну дію щодо грампозитивних та грамнегативних бактерій;
— є золотим стандартом використання в клінічній пародонтології, оскільки забезпечує протимікробний захист при лікуванні гінгівіту та пародонтиту, ефективно пригнічує утворення мікробного нальоту.
Лактат алюмінію за хімічною структурою є сіллю молочної кислоти та використовується в зубних пастах й ополіскувачах [6]. 
Вплив лактату алюмінію на м’які тканини рота:
— має протизапальні властивості, зменшує явища набряку;
— позитивно впливає на епітелій ясен та ротової порожнини: має протеїнозгортальні в’яжучі властивості, ущільнює епітелій ясен і зменшує явища кровоточивості ясен;
— захищає епітелій ясен та слизової оболонки ротової порожнини від впливу бактерій, грибів та вірусів, негативного впливу механічних і хімічних чинників;
— має знеболювальну дію при запальних процесах ясен.
Вплив на тверді тканини зубів:
— запобігає передачі больового сигналу в дентині зубів шляхом утворення осаду білків на вході в дентинні канальці пришийкової ділянки зубів;
— забезпечує десенсибілізацію чутливих шийок зубів під час лікування пародонтиту.
Флюорид натрію використовується у складі зубних паст понад 100 років і є важливим компонентом у профілактиці карієсу зубів.
— Впливає на ультраструктуру твердих тканин зубів, а саме на кристали гідроксиапатиту. Проникаючи вглиб емалі зубів, фтор взаємодіє з іонами кальцію та фосфатів. Фтор частково заміщує іони кальцію в кристалах гідроксиапатиту з утворенням фторапатиту, який менш чутливий до дії кислот, що утворюються внаслідок метаболізму мікробної бляшки на зубах; 
— поліпшує процеси ремінералізації твердих тканин зубів, зміцнює структуру емалі та дентину, сприяє відновленню пошкоджених ділянок емалі — тріщин, ерозій; 
— зменшує явища гіперестезії твердих тканин зубів, особливо в пришийкових ділянках;
— має протимікробну дію на зубну бляшку, оскільки негативно впливає на процеси метаболізму мікроорганізмів, викликає їх руйнування. Також під впливом фтору зменшується здатність мікробів утворювати з вуглеводів кислоти, що викликають демінералізацію емалі зубів;
— згідно з численними клінічними дослідженнями, щоденне використання зубних паст з флюоридом натрію запобігає розвитку карієсу;
— запобігає руйнуванню твердих тканин зубів під дією хімічних, термічних та механічних ушкоджень.

Ефективність комбінації лактату алюмінію та хлоргексидину в засобах догляду за ротовою порожниною за результатами доказової медицини

Клінічне використання зубних паст з комбінацією активних інгредієнтів лактату алюмінію і хлоргексидину почалося з середини 60-х років минулого століття. Результатами численних досліджень доведено високу ефективність таких зубних паст у щоденному догляді за ротовою порожниною в пародонтологічних пацієнтів. За результатами клінічних, гістологічних і цитологічних досліджень доведено значне зменшення індексів зубного нальоту (44 %), гінгівіту (82 %) у пацієнтів, що тривалий час використовували зубну пасту з лактатом алюмінію та хлоргексидином [6]. 
Комбінація лактату алюмінію з хлоргексидином у лікуванні запальних процесів ясен
Проведено подвійне сліпе рандомізоване клінічне довгострокове (6 місяців) дослідження у паралельних групах, яке вивчало клінічну ефективність зубної пасти, що містить лактат алюмінію і хлоргексидин, порівняно з фторумісною зубною пастою (група контролю). Вивчались антибактеріальні й протизапальні властивості зубних паст. Через 6 місяців у групі пацієнтів, що використовували зубну пасту із лактатом алюмінію та хлоргексидином, зареєстровано зниження індексу гінгівіту на 60 %, тоді як у групі контролю цей показник становив лише 38 % (p = 0,001). Статистично нижчі значення індексу гінгівіту в групі дослідження порівняно з контрольною групою свідчать про потужний протизапальний ефект комбінації лактату алюмінію й хлоргексидину в щоденному догляді у пародонтологічних пацієнтів [6].
Результати дослідження дали підстави дослідникам говорити про синергічний ефект лактату алюмінію з хлоргексидином. Таке поєднання активних інгредієнтів як забезпечує протизапальний ефект, так і зменшує утворення мікробної біоплівки [6].
Українськими вченими проведено низку досліджень, у яких вивчалась протизапальна, капіляропротекторна дія лактату алюмінію в комплексному лікуванні пацієнтів з ураженнями тканин пародонта. Наукові результати однозначно підтвердили довготривалу ефективність хлоргексидину для контролю утворення зубного нальоту в поєднанні із механічними засобами догляду за ротовою порожниною. Результати дослідження дали підстави дослідникам рекомендувати зубні пасти й ополіскувачі, що містять комбінацію лактату алюмінію з хлоргексидином, у комплексі лікувально-гігієнічних заходів для індивідуального догляду за ротовою порожниною пацієнтам з хворобами пародонта [7, 8].
Лактат алюмінію в лікуванні гіперестезії твердих тканин зубів
Після первинного пародонтологічного лікування у хворих на генералізований пародонтит реєструють суттєве зменшення запальних процесів у яснах і, як наслідок, рецесію ясен й оголення пришийкових ділянок зубів. Унаслідок тривалого впливу зубного каменю та нальоту спостерігаються зміни твердих тканин у цервікальному відділі зубів. Використання пародонтологічного інструментарію з метою деконтамінації мікробного чинника на поверхні зубів сприяє стоншенню цементу коренів зубів. Усі ці чинники в сукупності зумовлюють розвиток гіперестезії зубів у пародонтологічних пацієнтів [9, 10].
Проведене рандомізоване клінічне дослідження з вивчення ефективності алюмінію лактату зубних паст у лікуванні гіперестезії дентину. Результати дослідження продемонстрували вірогідно високу ефективність зубної пасти з лактатом алюмінію порівняно з контрольною зубною пастою з нітратом калію. Це дало підстави дослідникам рекомендувати зубні пасти з лактатом алюмінію для лікування гіперестезії твердих тканин зубів [11].

Постмаркетингові дослідження серед лікарів-стоматологів України із застосування засобів догляду за ротовою порожниною

Постмаркетинговий моніторинг використання засобів догляду за ротовою порожниною щорічно проводиться громадською організацією «Асоціація стоматологів України». За результатами опитування лікарів-стоматологів України щодо призначень зубних паст, ополіскувачів пацієнтам для щоденного догляду за ротовою порожниною проводиться аналіз використання різноманітних засобів догляду за ротовою порожниною, їх безпечності та ефективності, вивчаються можливі побічні реакції.
За результатами опитування 1423 практикуючих лікарів-стоматологів, проведеного ГО «Асоціація стоматологів України» у 2023 році, при ураженнях тканин пародонта з метою зменшення набряку, кровоточивості ясен зубну пасту «Лакалут» рекомендували 40,20 % респондентів. Про високу довіру до бренду «Лакалут» свідчать результати порівняльного аналізу призначень за останні шість років: у 2021 році зубну пасту «Лакалут» своїм пацієнтам рекомендували 41,23 % лікарів, у 2020 році її призначали 30,88 % респондентів [12, 13].
Додатково для підтримання гігієни порожнини рота у домашніх умовах лікарі-стоматологи радять використовувати ополіскувачі ротової порожнини: у 2023 році 27,48 % стоматологів рекомендували ополіскувач «Лакалут» для щоденного догляду пацієнтам з хворобами пародонта.

Висновки

У світі зареєстровано значну поширеність хвороб пародонта, при цьому 10 % людей страждають на тяжкий перебіг пародонтиту, що має соціальні, медичні та економічні наслідки. 
Індивідуальна гігієна ротової порожнини є важливою складовою в підтриманні здоров’я ротової порожнини.
Активні інгредієнти зубних паст і ополіскувачів забезпечують хіміотерапевтичний контроль утворення мікробної біоплівки, що позитивно впливає на стан здоров’я ротової порожнини. 
Синергія лактату алюмінію та хлоргексидину у складі зубних паст і ополіскувачів забезпечує протимікробний і протизапальний ефекти, а також зменшує кровоточивість ясен при щоденному догляді за ротовою порожниною у пародонтологічних пацієнтів.
 
Отримано/Received 03.01.2025
Рецензовано/Revised 08.02.2025
Прийнято до друку/Accepted 11.02.2025


Вернуться к номеру